Wbrew obiegowym opiniom, wypalenie zawodowe nie będzie stanowiło w Polsce podstawy do wystawienia zwolnienia lekarskiego od 1 stycznia 2022 r. Wypalenie zawodowe nie jest uznane jako choroba.
Zwolnienie lekarskie a statystyczny numer choroby
Elementem zwolnienia lekarskiego jest m.in. numer statystyczny choroby ustalony według ICD, czyli Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. którą prowadzi WHO (art. 55 ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
Wypalenie zawodowe to nie choroba?
W Polsce od przeszło 25 lat obowiązuje komunikat Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 28 października 1996 r. w sprawie wprowadzenia X Rewizji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (Dz.Urz. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996 r. nr 13, poz. 35).
Aktualna klasyfikacja ICD-10 zawiera pojęcie wypalenia, ale nie wypalenia zawodowego. Zgodnie z tą klasyfikacją wypalenie zostało umieszczone w rozdziale XXI obejmującym czynniki wpływające na stan zdrowia i kontakt ze służbą zdrowia (kategoria od Z00 do Z99) w części poświęconej osobom stykającym się ze służbą zdrowia w innych okolicznościach i podrozdziale „Problemy związane z trudnościami życiowymi”. Wypaleniu przypisano kod Z73, wskazując, że jest to stan wyczerpania życiowego. Polskie przepisy prawa pracy nie przewidują jednak zwolnienia lekarskiego pracownika w sytuacji, gdy pracownik ma problem, a nie doskwiera mu choroba.
Rewizja dostępna jest tutaj.
Wypalenie zawodowe jako syndrom
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna 233/2021 z 02.12.2021 [dodatek: Ubezpieczenia i świadczenia, str. 1] od 1 stycznia 2022 r. ICD -11 zmienia pojęcie „wypalenia” na „wypalenie zawodowe”, ale wciąż ma ono charakter jedynie syndromu powiązanego ze stanem zatrudnienia, a nie oddzielnej jednostki chorobowej. Nie ma zatem podstawy do wystawienia zwolnienia lekarskiego (zwolnienie wystawia się w związku z chorobą lub urazem).
Dodatkowo, jedenasta rewizja Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2022 r., ale Polska ma 5 letni okres przejściowy na jej wdrożenie (zob. odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na petycję PET/IV/38/21 z 12 kwietnia 2021 r.)
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 233/2021 z 02.12.2021 [dodatek: Ubezpieczenia i świadczenia, str. 1].
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }