Przekształcenie umów terminowych w bezterminowe w listopadzie 2018 r.

Małgorzata Regulska-Cieślak        02 lipca 2018        Komentarze (0)

Zbliża się data z upływem której umowy na czas określone zawarte przed 22 lutego 2016 r. (i w dniu 22 lutego 2016 r.) – czyli w dniu wejścia w życie nowelizacji kodeksu pracy wprowadzającej limity zatrudnienia terminowego – z mocy prawa przekształcą się w umowy bezterminowe, chyba że do tych umów nie stosuje się kodeksowych limitów, tj. 3 umowy terminowe na maksymalnie 33 miesiące.

Gdy umowa zawarta na czas określony, trwająca w dniu 22 lutego 2016 r. będzie trwała również w dniu 22 listopada 2018 r. to limit 33-miesięcy zostanie naruszony i umowa o pracę z mocy prawa przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

 

Dwie opcje do wyboru: wypowiedzenie umów lub kontynuowanie bezterminowego zatrudnienia.

 

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony przed 22 listopada 2018 r.

Nie musisz wskazywać przyczyny wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, gdyż umowa która ma się teoretycznie z dniem 22 listopada 2018 r. przekształcić w umowę zawartą na czas nieokreślony trwa dłużej niż 6 miesięcy a krócej niż 3 lata (termin ten biegnie od nowelizacji Kodeksu pracy, która weszła w życie z dniem 22 lutego 2016 r.).

O długości okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony w związku z nowelizacją Kodeksu pracy możesz poczytać tutaj. Co ważne, w zależności od tego kiedy była zawarta umowa i czy trwała w dniu 22 lutego 2016 r. zależy czy okres wypowiedzenia wyniesie 1 miesiąc czy 3 miesiące.

 

Uważaj na ryzyko

Jeżeli zdecydujesz się wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony w takim terminie, że termin wypowiedzenia „obejmie” 22 listopada 2018 r. musisz liczyć się z ryzykiem, że takie wypowiedzenie będzie musiało spełniać wymogi jak dla wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeśli termin wypowiedzenia wynosi 3 miesiące to umowy musiałaby być wypowiedziane w lipcu 2018 r.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzata Regulska-Cieślak RADCA PRAWNY Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Małgorzata Regulska-Cieślak RADCA PRAWNY z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.regulska-cieslak@kancelaria-mregulska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: